Borelioza u psa – jakie są objawy boreliozy u psa i jakie są koszty leczenia?

Wiele osób zastanawia się, czy pies może mieć boreliozę. Oczywiście, że tak! Jest to choroba wielonarządowa, która stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma stosowanie środków profilaktycznych na pasożyty. Ponadto po każdej wizycie na zewnątrz powinniśmy dokładnie sprawdzić zwierzaka, aby upewnić się, że nie złapał on kleszcza. Pierwsze objawy boreliozy u psa mogą pojawić się po upływie kilku, a nawet kilkunastu tygodni. Wiadomym jest, że im wcześniej zostanie ona zdiagnozowana, tym lepiej.

 

Co wywołuje boreliozę?

Psia borelioza rozwija się podobnie, jak u ludzi. Wywołują ją następujące odmiany bakterii: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii lub Borrelia afzelii. Pochodzą one przede wszystkim od dzikiej zwierzyny, czy też gryzoni. Kleszcze odpowiadają za ich rozprzestrzenianie. Należy dodać, że zagrożenie stanowią nie tylko dorosłe osobniki, ale również larwy, które są niemal niewidoczne gołym okiem. Oczywiście nie każdy kleszcz jest zakażony. W niektórych obszarach ilość pasożytów będących wektorami boreliozy jest bardzo wysoka.

Do zakażenia dochodzi w momencie, gdy kleszcz wkłuwa się w skórę zwierzęcia. Warto jednak wiedzieć, że bakterie są przenoszone do rany w różnym czasie. Nie trafiają one do niej natychmiast. U niektórych psów w miejscu ukąszenia pojawia się czerwony rumień oraz opuchlizna. Bakteria przedostają się do krwi oraz do narządów płciowych. Czy psy chorują na boreliozę? Tak, jeśli zakażony pasożyt znajduje się w skórze przez minimum 24 godziny. Jeśli zostanie on zauważony wcześniej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda nam się zapobiec przedostaniu groźnych bakterii. Warto dowiedzieć się, jak wyciągnąć kleszcza psu. Osoby bez doświadczenia powinny skorzystać z pomocy fachowca.

Na uwagę zasługuje fakt, że w niektórych przypadkach bezpieczny czas żerowania kleszcza wynosi nawet 50 godzin. Szansa na unikniecie zakażenia jest duża. Właśnie dlatego dobrze jest każdego dnia poświęcić kilkanaście minut na sprawdzenie swojego pupila. Jest to trudne zadanie, jeśli pies posiada gęstą, a zarazem sztywną sierść.

Jak objawia się psia borelioza?

objawy boreliozy u psa img2

Borelioza u psa nie zawsze jest łatwa w zdiagnozowaniu. Wynika to z faktu, że objawy mogą być nieoczywiste oraz pojawić się po upływie dużej ilości czasu. Oznaki boreliozy u psa często są bardzo łagodne, jednak nie można wykluczyć ich nagłego nasilenia. Okres inkubacji wynosi od 2 do 5 miesięcy. Wiele zależy od tego, w jakim narządzie dojdzie do rozprzestrzenienia się bakterii. Ponadto książkowe objawy występują u zaledwie 5-10% zarażonych czworonogów, co stanowi kolejne utrudnienie w diagnozie.

  • Objawy stawowe – w tym przypadku borelioza prowadzi do osłabienia układu immunologicznego. Omawiana choroba najczęściej objawia się zapaleniem stawów. Zwykle są one poprzedzone osłabieniem, utratą apetytu oraz apatią. Pies nie chce jeść? Być może w jego organizmie namnażają się bakterie, które zakłócają prawidłową pracę organizmu, a zarazem wywołują szereg nieprawidłowości. Skutkiem zapalenia stawów może być przewlekła lub przejściowa kulawizna.
  • Objawy neurologiczne – borelioza może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych, mózgu, czy też rdzenia kręgowego. Borelioza u psa objawy neurologiczne stanowią duże zagrożenie dla życia zwierzaka. Bardzo często pojawiają się zaburzenia czucia, przeczulica, drgawki, czy też padaczka. Ponadto może dojść do zapalenia wątroby.
  • Zanikowe zapalenie skóry – dolegliwości skórne występuję również w przypadku wielu innych schorzeń, przez co trafna diagnoza jest problematyczna. Jednym z objawów jest także gorączka u psa oraz powiększone węzły chłonne.
  • Blok sercowy – ten objaw boreliozy jest relatywnie rzadko spotykany. Stanowi on wynik rozmnażania się bakterii w okolicy serca.
  • Zapalenie nerek – najczęściej występuje ono u psów do 5 roku życia. Trzeba wiedzieć, że u niektórych ras (m.in. labradorów) objaw ten występuje znacznie częściej. Zaburzona filtracja krwi prowadzi do wystąpienia obrzęków ciała.

Jakie są skutki boreliozy?

psia borelioza img3

Borelioza u psa może nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji. Zalicza się do nich m.in.:

  • problemy z chodzeniem,
  • zapalenie układu nerwowego,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • zapalenie wątroby,
  • zapalenie nerek,
  • sepsa,
  • porażenie układu nerwowego,
  • śmierć.

Jak sprawdzić czy pies ma boreliozę?

Wiadomym jest, że borelioza jest diagnozowana przez lekarza weterynarii. Podczas tego procesu uwzględnia się m.in.:

1. Objawy charakterystyczne dla boreliozy.
2. Obecność kleszcza w skórze psa w przeszłości.
3. Przeciwciała w surowicy krwi.
4. Poprawa stanu zdrowia po wprowadzeniu kuracji leczniczej przeciw boreliozie.

Jak leczyć boreliozę u psa?

czy pies może mieć boreliozę img4

Leczenie boreliozy u psa odbywa się w klinice weterynaryjnej. Wiadomym jest, że w każdym przypadku przebiega ono inaczej, a wszystko zależy od stanu zdrowia zwierzaka. Wiadomym jest, że trafna diagnoza wymaga czasu. Przeciwciała w surowicy krwi, które pojawiają się w wyniku zakażenia najczęściej pojawiają się dopiero po miesiącu od zarażenia. Jeśli zachowaliśmy pasożyta wyjętego ze skóry psa, to można poddać go badaniu na obecność bakterii. Leczenie polega przede wszystkim na długotrwałym podawaniu antybiotyków (przez około 4-6 tygodni). Oczywiście może okazać się, że kuracja będzie musiała zostać powtórzona. W wielu przypadkach niezbędne jest podawanie również innych środków m.in. przeciwzapalnych, czy też przeciwbólowych.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje leczenie boreliozy u psa, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna. Nierzadko jest to nawet 1000-1500 zł miesięcznie, co stanowi spore obciążenie finansowe. Borelioza u psa koszty leczenia zależą również od cennika wybranej kliniki weterynaryjnej.

Czy boreliozą można się zarazić od psa?

Niejedna osoba zastanawia się, czy można zarazić się boreliozą od psa. Nie ma takiej możliwości, a więc zwierzę nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Nie jest ono nośnikiem bakterii – do zarażenia chorobą dochodzi wyłącznie w przypadku kontaktu z kleszczem.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Liszajec u psa: przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia
Ile kosztuje utrzymanie kota? Poznaj wszystkie koszty!
Cukrzyca u psa – jakie są objawy cukrzycy u psa i jaka jest dieta cukrzycowa dla psa?
Parwowiroza u psa – jakie są objawy parwowirozy i jak wyleczyć tyfus u psa?
Ruja u kotki – co to jest, ile trwa i jakie są objawy?
Kość dla psa – jakie kości dla psa są najlepsze?
Objawy wścieklizny u psa – jak rozpoznać wściekliznę u psa?
Jakie legowisko dla psa wybrać?
Imiona dla psa i suczki – jakie nazwać swoje zwierzę?
Jakie warzywa może jeść pies? Lista dobrych warzyw dla psa
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *